شهربهشت(رضوانشهر)
خدا را برآن بنده بخشایش است که خلق از وجودش در آسایش است (سعدی)
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
  مقدمه مدیروبلاگ:

                                                                 بسمه تعالی

ملک عبدالله پادشاه عربستان پس از10 سال پادشاهی رسمی درعربستان(قبلا 10 سال پس ازسکته مغزی ملک فهدهمه کاره عربستان بود)سرانجام در روزجمعه 3بهمن 1393 ازمقام پادشاهی عربستان وحمایت ازتروریستهای تکفیری خداحافظی نمود وازدنیا رفت،ودرتوصیف وی پس ازمرگش ،سران انگلیس وآمریکا(مدعیان دموکراسی خواهی وجمهوریت درجهان) گفتند:دوستی نزدیک وخوب را ازدست دادند،ورئیس رژیم جنگ طلب صهیونیستی نیز اعلام کرد:مردی صلح طلب ودوستی خوب را ازدست داده است....                      

قابل ذکر است:درعربستان حکومت پادشاهی قبیله ای وبشدت دیکتاتوری حاکم است و همه مقامات بلندپایه ورسمی آن کشور انتصابی است وپارلمان ندارد(مجلس مشورتی دارد که اعضای آن توسط پادشاه منصوب می گردد)زنان حق رای ورانندگی ندارند، احزاب وتشکلهای سیاسی رسمی وجودندارد....       

موضوع مرگ ملک عبدالله بهانه ای شد که برای شناخت بیشترازپادشاهی خاندان آل سعودبه یکی ازنشریات پرتیراژکشورکه دردوتحلیل بسیارجالبی به این حاکمیت پرداخته است،ســـــــــــــــــری بزنـــــــــــــــیم،که شما رابه مطالعه آن دعـــــــــــــــــــــوت می نماید :


لطفا بقیه را در ادامه مطلب بخوانید:                              
پادشاه 91 ساله عربستان پس از سه هفته بستری شدن در بیمارستان سرانجام تسلیم مرگ شد. دوران ملک عبدالله نیز به پایان رسید و سرنوشت خاندان آل سعود وارد دوران سرنوشت‌سازی شد. اکنون «سلمان» به عنوان پادشاه جدید سکان کشوری را در دست گرفته است که با چالش‌های گوناگونی روبه‌رو است.
دربار عربستان بامداد جمعه در حالی خبر مرگ «ملک عبدالله» را اعلام کرد که همزمان طی بیانیه‌ای افزود: « «شاهزاده سلمان بن عبدالعزیز آل سعود» براساس قانون اساسی به عنوان پادشاه عربستان مورد بیعت قرار گرفت و پس از این بیعت براساس بند دوم فرمان پادشاهی، «شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز آل سعود» را به عنوان ولیعهد معرفی کرد.» بیعت با «ملک سلمان» و «شاهزاده مقرن» به عنوان ولیعهد در کاخ پادشاهی در ریاض برگزار شد.
«ملک عبدالله» از سال ١٩٨٢ میلادی ولیعهد عربستان شد، وی از سال ١٩٩٥ و پس از بیماری و زمینگیر شدن «ملک فهد» عملاً تمامی اختیارات یک پادشاه را در دست داشت، اما نهایتا با مرگ «ملک فهد» در سال 2005 رسما به عنوان ششمین پادشاه عربستان انتخاب شد. یکی از مهمترین انتقاداتی که به دوران پادشاهی وی وارد می‌شود مربوط به حمایت عربستان از گروه‌های تروریستی در منطقه است. دیروز مراسم تشییع جنازه ملک‌عبدالله برگزار شد. وی در قبرستان خاموش، «العود» که مخصوص پادشاهان این کشور است، دفن گردید.
کودتای خاموش
«سلمان بن عبدالعزیز» هفتمین پادشاه و اولین ولیعهد عربستان است که قبل از رسیدن به پادشاهی برای وی جانشینی تعیین شد. در اواخر ماه مارس(اسفند) 2014 «عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه متوفی عربستان در حکمی، شاهزاده «مقرن بن عبدالعزیز» را به عنوان جانشین ولیعهد انتخاب کرد و براساس این حکم، مقرن به عنوان ولیعهد و جانشین ملک سلمان مورد بیعت قرار گرفت. پادشاه جدید عربستان که متولد 1935 میلادی است، بیست و پنجمین فرزند «عبدالعزیز» موسس خاندان سلطنتی سعودی است. مشکلات جسمانی «ملک سلمان» در سن 79 سالگی آنچنان است که گفته می‌شود وی به دلیل بیماری «آلزایمر» قادر به اداره حکومت نیست.
«سلمان» پادشاه جدید دیروز در همان نخستین ساعات به قدرت رسیدن، کودتایی خاموش به راه انداخت و تقریبا تمام رقیبان و مدعیان احتمالی تاج و تخت را از کار برکنار کرد. وی که از جناح معروف «سدیری‌ها» است با مهره‌چینی‌های دیروز نشان داد که به سمت تمرکز کامل قدرت در این جناح پیش می‌رود و «غیر سدیری‌ها» را از قدرت دور خواهد کرد، چرا که «سلمان» به خوبی می‌داند با توجه به بیماری آلزایمر و سن بالا، دوران پادشاهی وی چندان طولانی نخواهد بود و به زودی قدرت به نسل سوم پادشاهان که همان نوادگان «عبدالعزیز» هستند خواهد رسید. از این رو «سلمان» از همان روز اول با سیاست مشت آهنین چند تن از مهمترین رقیبان جناح سدیری‌ها را حذف کرد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، براساس انتصاب جدید سلمان، «خالد بن عبدالعزیز التویجری» از سمت ریاست دیوان پادشاهی برکنار و به جای وی «محمد بن سلمان» که به عنوان وزیر دفاع انتخاب شده بود، جانشین وی شد. همچنین، «متعب بن عبدالله» نیز از منصب ریاست «گارد پادشاهی» کنار گذاشته شده و به جای وی «حمد بن محمد العوهلی» به این مقام منصوب شد‎‎.
در انتصاب‌های جدید «محمد بن نایف»  وزیر کشور، به عنوان جانشین ولیعهد و معاون دوم شورای وزیران عربستان انتخاب شده است. این اولین بار است که جانشین ولیعهد خارج از فرزندان «عبدالعزیز» بنیانگذار عربستان سعودی انتخاب می‌شود. با این انتخاب جانشینی به نسل سوم منتقل شده است.
بر اساس عزل و نصب‌های جدید، تمامی اعضای شورای وزیران از جمله «سعودالفیصل» وزیر خارجه در مناصب خود ابقا شدند.
گفتنی است پادشاه جدید عربستان در نخستین سخنرانی خود خواستار وحدت میان کشورهای عربی شد.
واکنش‌های بین‌المللی
اعلام مرگ پادشاه عربستان با واکنش‌های زیادی در عرصه بین‌المللی مواجه شده است. «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور آمریکا با صدور بیانیه‌ای درگذشت «ملک عبدالله» را تسلیت گفت و پادشاه عربستان را دوستی امین توصیف کرد و افزود: «کشورهای ما در زمینه مقابله با چالش‌های متعدد همکاری کردند و من همواره دیدگاه‌های ملک عبدالله و دوستی واقعی و صمیمانه با او را ارج نهاده‌ام.»
جان‌کری وزیر خارجه آمریکا نیز اعلام کرد: واشنگتن دوست خودش را از دست داد. جورج بوش رئیس جمهور سابق آمریکا نیز در پیام تسلیت خود، ملک‌عبدالله را دوست و شریک آمریکا خطاب کرد. سناتورجان مک‌کین نیز در توصیفی عجیب ملک‌عبدالله را صدای رسای اصلاحات، طرفدار زنان و مخالف خشونت خواند! رئیس رژیم صهیونیستی نیز مرگ پادشاه عربستان را لطمه‌ای بزرگ به فرآیند سازش دانست.
«دیوید کامرون»، نخست‌وزیر انگلیس هم ضمن ابراز تسلیت گفت: «پادشاه عربستان گفت‌وگوی ادیان را تحکیم بخشید». شبکه تلویزیونی العربیه نیز گزارش داد، در پی درگذشت پادشاه عربستان، «محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین سه روز عزای عمومی اعلام کرد.
«فرانسوا اولاند»، رئیس جمهور فرانسه نیز درگذشت «ملک عبدالله» را تسلیت گفت و روابط بین پاریس و ریاض را قوی توصیف کرد. همچنین «عبدالفتاح سیسی»، رئیس جمهور مصر نیز درگذشت «ملک عبدالله» را تسلیت گفت. «دکتر حسن روحانی» رئیس جمهور ایران نیز مرگ پادشاه عربستان را تسلیت گفت. دبیرکل سازمان ملل متحد، دبیرکل اتحادیه عرب، شیخ الازهر و پادشاه مراکش نیز فوت ملک عبدالله را به امت عرب و اسلام تسلیت گفتند. همچنین سخنگوی دولت اردن اعلام کرد که بنا به دستور پادشاه، این کشور 40 روز در عزای عمومی خواهد بود. «حمد بن عیسی آل خلیفه»، پادشاه بحرین نیز درگذشت «ملک عبدالله» را تسلیت گفت و با «سلمان بن عبدالعزیز»، پادشاه جدید و «مقرن بن عبدالعزیز»، ولیعهد عربستان، خاندان آل سعود و مردم این کشور ابراز همدردی کرد. بحرین 40 روز عزای عمومی اعلام کرده و تمامی وزارتخانه‌ها و ادارات دولتی این کشور نیز به مدت سه روز تعطیل هستند.
«سلطان قابوس بن سعید»، پادشاه عمان نیز با تسلیت درگذشت «ملک عبدالله» سه روز عزای عمومی در کشورش اعلام کرد. «شیخ محمد بن راشد آل مکتوم»، نخست وزیر دولت امارات نیز با تسلیت درگذشت پادشاه عربستان و اعلام سه روز عزای عمومی وی را شخصیتی توصیف کرد که در طول حیاتش برای مردم و کشور خود خدمات بسیاری انجام داد.«رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه نیز در واکنش به درگذشت «ملک عبدالله» سفر خود به سومالی را لغو و برای عرض تسلیت و همدردی خود به عربستان سفر کرد. «حیدرالعبادی»، نخست وزیر عراق نیز درگذشت «ملک عبدالله» را تسلیت گفت.
اوضاع داخلی عربستان از این به بعد با چالش‌های مختلفی رو به رو خواهد بود. در حالی که نیروهای تروریستی داعش که روزی مورد حمایت آل‌سعود بودند در مرزهای عربستان مستقر شده‌اند و علیه مرزهای این کشور فعالیت می‌کنند، جنگ قدرتی که «ملک سلمان»  دیروز آن را کلید زد نیز می‌تواند قدرت این خاندان را به شدت تضعیف کند.

اکنون حاکمیت در عربستان تبدیل به میوه گندیده‌ای شده که همه ناظران و کارشناسان از داخل و خارج این کشور و منطقه و جهان در مورد سقوط آن شرط می‌بندند و لحظه‌شماری می‌کنند.
مردم عربستان که این رژیم پوشالی را مایه‌ ننگ و سرافکندگی خود در میان ملل دیگر می‌دانند، به امید روزی هستند که وقتی از خواب بیدار می‌شوند، خبر سقوط آل‌سعود را بشنوند. خاندانی که بر همه مقدرات آنها چنگ انداخته است.
در حالی که عربستان روزهای نخست پس از مرگ «عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه این کشور و انتقال به ظاهر آرام قدرت به پادشاه جدید (سلمان ‌بن عبدالعزیز) را تجربه می‌کند، کارشناسان و نویسندگان روزهای سخت و حتی وقوع فروپاشی نظام پادشاهی این کشور را پیش‌بینی می‌کنند. به گزارش روزنامه انگلیسی «تلگراف» «رابرت فیسک» نویسنده و صاحب‌نظر انگلیسی یکی از این کارشناسان است که در این رابطه نوشت: «زمان به ضرر نظام پادشاهی عربستان در حال سپری شدن است؛ علی‌رغم اینکه متحدان غربی عبدالله به این رژیم وفادار مانده‌اند، اما انقلابی در عربستان در آستانه وقوع است.»
وی در ادامه می‌نویسد: «انقلابی که عربستان را تهدید می‌کند، از سوی ایران نخواهد بود، این تهدید از سوی اقلیت شیعه درون عربستان و عناصر مسلح وهابی نیز نخواهد بود. پادشاهی سعودی از درون خود خاندان سلطنتی این کشور تهدید می‌شود.»
به نوشته فیسک تاریخ خاندان حاکم در عربستان پر از نفاق و اقدامات وحشیانه است و غرب نیز عمدا از آن چشم‌پوشی می‌کند تا منافع تجاری و اقتصادی‌اش را حفظ کند.»
اما این تنها تلگراف نبود که در مورد شرایط حاد سیاسی عربستان گزارش داد، روزنامه «ایندیپندنت» انگلیس نیز طی گزارشی تحت عنوان «بریتانیا برای یک حاکم جبار سوگواری می‌کند»، به شدت از مواضع دولت انگلیس درباره مرگ پادشاه سابق سعودی انتقاد کرد. «عفو بین‌الملل» هم علیه این حرکت دولت انگلیس موضع گرفت و آن را نشانه بی‌توجهی لندن به نقض حقوق‌بشر در عربستان دانست.
«فارین پالیسی» هم در واکنش به مرگ عبدالله و آغاز پادشاهی سلمان با بیان اینکه شاه جدید عربستان، بیمار است و توان اداره عربستان را ندارد،» وی را شایسته پادشاهی این کشور ندانست.
حدود 300 سال است که همه منابع زیرزمینی و به عبارت دیگر، کل عربستان به دو خاندان آل‌سعود و آل‌شیخ تعلق دارد. همین سه هفته قبل بود که وزارت دارایی عربستان هزینه عیش و نوش یک ساله دو خاندان حاکم این کشور را معادل 400 میلیارد تومان اعلام کرده بود که بنا به نظر ناظران، رقم واقعی عیش و نوش و هزینه‌های مرتبط بسیار بیشتر از آن چیزی است که اعلام می‌شود.
کارشناسان همچنین، به غیبت معنادار مردم در مراسم تشییع جنازه عبدالله اشاره می‌کنند؛ مردم نه تنها در قبرستان سلطنتی «العود» در جنوب شهر ریاض حضور نداشتند، بلکه تلویزیون‌های رسمی سعودی هنگام پوشش مراسم رسمی روز جمعه (روز تشییع و دفن)، از حضور مردم در گوشه و کنار مراسم، تصویری پخش نکردند، در حالی تصویر صدها شاهزاده پیر و جوان را نشان می‌دادند.
هر چند آمریکا در واکنش به مرگ عبدالله، او را «دوستی صادق» خواند و انگلیس او را کسی دانست که زندگی‌اش را وقف «گفت‌وگوی ادیان» کرده و دو رئیس فعلی و سابق رژیم صهیونیستی هم فقدان عبدالله را خسرانی برای صلح در منطقه خاورمیانه دانستند، ولی هیچکدام از این دلگرمی‌ها نمی‌تواند جای ملت عربستان را بگیرد.
در حال حاضر مردم عربستان خاندان حاکم را بزرگترین مانع رشد و مشکل اصلی کشور می‌دانند و همه مفاسد را به حق به این خاندان نسبت می‌دهند.
در درون خانواده گسترده سعودی‌ها نیز شکاف و سهم‌خواهی از قدرت روز به روز آشکارتر می‌شود؛ واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه «المیادین» در همین رابطه گزارش داد، اختلافات میان آل سعود درباره ولیعهدی «مقرن بن‌عبدالعزیز» روز به روز جدی‌تر می‌شود. در نظام سلطنتی عربستان، فرزندان «عبدالعزیز بن‌سعود» براساس سن‌شان پادشاهی را در دست می‌گیرند.
 بیشتر فرزندان عبدالعزیز فوت کردند و باقیمانده فرزندان او هم مسن هستند. در سال 2012 «نایف بن عبدالعزیز» ولیعهد وقت فوت کرد. هشت ماه پیش از او هم «سلطان بن عبدالعزیز» ولیعهد قبلی فوت کرده بود. پس از آن ملک عبدالله در اقدامی بی‌سابقه، جانشین ولیعهد را هم بدون در نظر گرفتن سن فرزندان عبدالعزیز تعیین کرد، «مقرن بن عبدالعزیز» کوچکترین فرزند عبدالعزیز جانشین ولیعهد شد. ملک عبدالله همچنین دستور داده بود در این تصمیم او به هیچ وجه تجدیدنظر نشود.
 بسیاری از ناظران این اقدام ملک عبدالله را برای جلوگیری از بروز اختلاف پس از مرگ خودش ارزیابی کردند. فرزندان عبدالعزیز از همسر «السدیری» او معتقدند پادشاهی حق آنهاست و مقرن که از یک مادر یمنی است نباید پادشاه شود.
«مجتهد» فعال توئیتری که به انتشار اخبار محرمانه خاندان سعودی مشهور است، نیز در جدیدترین پیام خود گزارش داد که «متعب بن عبدالله» پسر پادشاه متوفی از انتخاب «محمدبن نایف بن عبدالعزیز» به عنوان جانشین ولیعهدخشمگین است.
بنابراین گزارش، متعب بر این باور است که رقیبش «محمدبن نایف» از حیله‌ای علیه او استفاده کرده که، پدرش عبدالله برای کنار گذاشتن «احمد بن عبدالعزیز» استفاده کرده بود؛ یعنی تعیین جانشین برای ولیعهد برای اولین بار؛ اکنون محمد بن نایف جانشین ولیعهد شده و پس از پسران عبدالعزیز، اولین شاهزاده‌ای است که در یک قدمی سلطنت قرار گرفته است.
مجتهد در ادامه افزود: تلاش‌های دیگری در دست اقدام است که عزل «مقرن بن عبدالعزیز» ولیعهدجدید از جمله آنها خواهد بود، اما باقی اقدامات را اکنون نمی‌توانم فاش کنم چرا که نمی‌خواهم متوقف شود زیرا در اجرای برخی از این اقدامات خیری برای مردم نهفته است.
نتیجه همه این تغییر و تحولات اینکه،‌ آل‌سعود گویا، به آخر عمر خود نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود.طبقه بندی: تاریخ و سیاست،
[ دوشنبه 1393/11/6 ] [ 21:47 ] [ حمید عزیزی (خاک) ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ


إِلَهِی وَ رَبِّی مَنْ لِی غَیْرُكَ
اى خدا اى پروردگار جز تو من كه را دارم
-------------------------------------------------
سلام
به وبلاگ من خوش آمدید
این وبلاگ جهت تبادل افکار واستفاده ازنظرات شما ایجادگردیده است لطفا مارا همراهی نمائید.
متشکرم
_______________________
گفت دانایی که: گرگی خیره سر،
هست پنهان در نهاد هر بشر!...
هر که گرگش را در اندازد به خاک
رفته رفته می شود انسان پاک
وآن که با گرگش مدارا می کند
خلق و خوی گرگ پیدا می کند
در جوانی جان گرگت را بگیر!
وای اگر این گرگ گردد با تو پیر
روز پیری، گر که باشی هم چو شیر
ناتوانی در مصاف گرگ پیر
مردمان گر یکدگر را می درند
گرگ هاشان رهنما و رهبرند...
وآن ستمکاران که با هم محرم اند
گرگ هاشان آشنایان هم اند
گرگ ها همراه و انسان ها غریب
با که باید گفت این حال عجیب؟
فریدون مشیری

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
تاریخ روز _____________
ساعت فلش مذهبی
----------------------------
روزشمار محرم عاشورا -------------------------------
__________________

تعبیر خواب آنلاین

 -----------------------------  ------------------------

فال حافظ

_______________________ _______________________ وصیت شهدا ________________________

لوگوی وب حدیث عشق

_____________ ------------------------
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic