شهربهشت(رضوانشهر)
خدا را برآن بنده بخشایش است که خلق از وجودش در آسایش است (سعدی)
لینک دوستان
پیوندهای روزانه

تاریخچه:

نام اصلی رضوان‌شهر، رَزوَند یا رزونده یا رزوندی( (rezvandi بوده‌است که بعداً به صورت رضوان‌ده و رضوان‌شهر درآمد. این محل تا سال‌های 1300 خورشیدی چندان رونقی نداشت.در دوران انقلاب جنگل، جاده موسوم به شاه‌عباسی بازسازی و بهره‌برداری دوباره شد. این جاده با گذر از رضوان‌ده، گسگرات را به آبادی ساحلی شفارود پیوند می‌داد.

پیرامون سال 1315 نیز جاده بندر انزلی به آستارا ساخته شد و درست در محل کنونی رضوان‌شهر جاده شاه‌عباسی را قطع نمود.چهارراهی که به این‌صورت پدید آمد محلی شد برای ایست مسافران و حمل بار و بنه آنان و شهرتی پیدا کرد. زمین‌های این محل هم‌اینک نیز با نام چهارراه شهرت دارند. با گذر زمان چهارشنبه‌بازار روستای بیگ‌زاده که در محله تالش‌دولاب در سه کیلومتری شمال رضوان‌شهر تشکیل می‌شد به این چهارراه منتقل شد و این امر باعث شد این محل به سرعت گسترش یافته به صورت شهرک کنونی درآید..رضوانشهر یكی از شهرستان های جدیدالتاسیس گیلان است كه در مسیر جاده بندر انزلی به تالش و آستارا واقع است.

 جهت اطلاع بیشتر از اخبار وموضوعات رضوانشهرمی توانید درسمت چپ وبلاگ به صفحات جانبی مراجعه فرمائید.این شهرستان ، قبلاَ در محدوده ی ولایت معروف به خمسه ی توالش قرار داشت و تالشدولا خوانده می شد . مقرّ حكام تالشدولا آبادی پونل بود . مركز كنونی این شهرستان شهر رضوانشهر می باشد. این شهر را قبلاً چهار راه و یا چهار راه رضوانده می خواندند.  

اطلاق نام چهار راه بر آبادی یادشده به این سبب است كه بنای آن به سال 1317 بر می گردد، پیش از آن زمان جاده ای موسوم به شاه عباسی از رشت و گسكرات می آمد و با عبور از محل رضوانده به ساحل شفارود امتداد می یافت. در سال 1317 جاده دیگری در مسیر بندر انزلی به آستارا احداث شد ، آن جاده در محل رضوانده جاده شاه عباسی را قطع نمود و تقاطع چهار راهی پدید آمد كه تدریجاً اهمیت اقتصادی یافت و نخستین بناهای تجاری و مسكونی در اطراف آن چهار راه ساخته شد. به این ترتیب می بینیم كه تاریخ پدید آمدن شهر رضوانشهر از حدود 60 سال تجاوز نمی كند و عمر تاسیس شهرستان رضوانشهر نیز حدود ده سال است ، اما سابقه ی تاریخی و مدنی این شهرستان بسیار طولانی ست.    موقعیت     چنان كه آمد حوزه ی جغرافیایی شهرستان رضوانشهر كه شامل دو بخش گیل دولا و تالش دولا می باشد، قبلاً یكی از بلوكات پنجگانه ی سرزمین تالش ایران بود و به نام تالشدولا شهرت داشت. 

   محدوده ی این بلوك در تقسیمات جدید نیز حفظ گردید و اكنون شهرستانی ست مشتمل بر دو شهر به نام های رضوانشهر و پره سر ، یك شهرك به نام ولیعصر چوكا و پنج دهستان و 110 آبادی با جمعیت بیش از 20 خانوار. این شهرستان كه همچون مرواریدی در آغوش صدف دریای كاسپین و كوهستان جنگل پوش تالش قرار دارد ، از سوی شمال به دریای كاسپین و شهرستان تالش ، از جنوب به صومعه سرا و ماسال ، از شرق به بندر انزلی و از غرب به شهرستان خلخال محدود است.   

سیمای تاریخی    

تالشدولا از نواحی بسیار كهن گیلان به شمار می آید ، نخستین منبعی كه از این ناحیه یاد نموده كتاب حدود العالم است كه به سال 372 ه. ق تالیف شده. در این كتاب ایالت گیلان به 2 قسمت این سوی رودیان ( بیه پیش) و آن سوی رودیان ( بیه پس) یاد شده است. 


  اماكن مذهبی و بناهای تاریخی رضوانشهر :    رضوانشهر با وجود برخورداری از چنین پیشینه ای تاریخی به سبب شرایط آب و هوایی مرتوب و پرباران استان گیلان از وجود اماكن و بناهای متنوعی برخوردار نیست . متاسفانه آثار باقیمانده نیز وضعیت مناسبی ندارند. با این حال در این شهرستان چند سایت و بنای تاریخی و همچنین اماكن مذهبی مهمی وجود دارد كه از شهرت زیادی برخوردارند از جمله :  

1) اسپیه مزگت    این اثر تاریخی كه تاریخ بنای آن را سده پنجم هجری – قمری نوشته اند ، در شمال آبادی دیناچال در حدود 20 كیلومتری شهرستان رضوانشهر واقع شده و از جاده اصلی رضوانشهر – تالش 2 كیلومتر فاصله دارد، نویسنده كتاب از آستارا تا استراباداین بنارا یكی از عجایب هفتگانه ی استان گیلان نامیده است .     این اثر تاریخی ، به دلیل دخالت انسان و قرارگیری در معرض باد و مسیر سیلاب های رودخانه رو به تخریب نهاده است.  

2) گورستان باستانی « مینه رو» و « وسكه»     در مسیر جاده آسفالته رضوانشهر به شهرستان تالش و در ابتدای تاسیسات صنایع چوب و كاغذ ایران ( چوكا) راه شوسه ای در میان درختان جنگلی و كناره ی شمال شرقی شفارود با مناظر زیبا و رویایی به سمت جنوب غربی راه می گشاید كه با پشت سر گذاشتن روستاهای مسیر خود چون : دُوران ، سیاب ، گیلیار ، سفیه چوان ، اَچِل ، بن آوی و طی مسافتی حدود 33 كیلومتر به روستای ییلاقی وسكه و روستای مجاور آن مینه رو، منتهی می گردد.    علاوه بر چند خانوار كوه نشین كه دایم در روستاهای مذكور ساكن می باشند ، حدود 20 خانوار از كشاورزان پونل و رضوانشهر و ارده جان نیز پس از كشت برنج در فصل تابستان به منظور فرار از هوای شرجی جلگه به آنجا می كوچند.    

در سالهای اخیر در آن آبادی ها گورستان های باستانی مهمی شناسایی شده . در كاوش های باستان شناسی در این منطقه گورهای مختلفی كشف و لایه برداری شده و علاوه بر اسكلت های موجود در گورها ، اشیایی همچون ظروف سفالی ، مهره های تزئینی ، النگو ، ادوات آهنی ، خنجر ، سر پیكان ، تبر و شمشیر كه كاملاً اكسیده شده بودند و به دست آمده ، بعضی از اسكلت ها نیز به دلیل رطوبت شدید متلاشی و امكان جمع آوری آن ها برای مطالعات بعدی وجود نداشت.    قدمت این گورستان ها به دوران اشكانی می رسد. 

 

3) پل آجری رودخانه شفارود    این پل تاریخی در جاده مواصلاتی رضوانشهر – تالش بر روی رودخانه شفارود در روستای پونل ، از توابع رضوانشهر واقع شده ، مصالح این پل عمدتاً از آجر است و بنای آن مربوط به دوره ی قاجاریه می باشد . این اثر تاریخی دارای ارزش و اهمیت زیادی می باشد .   

4 )آرامگاه شرفشاه دولایی     آرامگاه پیر شرفشاه و یا سید شرفشاه دولایی در روستای دارسرا ، پنج كیلومتری شرق شهر رضوانشهر واقع شده . آرامگاه مادرش سیده بانو نیز در جوار آن قرار دارد و رودخانه چاف در حد فاصل آن دو مزار جریان دارد . سید شرفشاه شاعر و عارف نامی گیلانی ست كه دیوان اشعاری از ا و به زبان گیلكی – تالشی برجای مانده است . او از عرفای سده هشتم می باشد و آرامگاهش از دیر باز زیارتگاه مردم بوده .    از دیگر مكان های مذهبی این شهرستان می توان به سلطان برزكو در ییلاق برزكو اشاره كرد كه در قله ی بسیار مرتفعی واقع شده و در فصل تابستان عده ی كثیری برای زیارت به این مكان می روند.

همچنین در داخل شهرستان نیز می توان از سلطان غریب بنده نام برد كه از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) می باشد.

میزان جمعیت رضوانشهر

جمعیت شهرستان رضوانشهر بر پایه آمار سال 1387 ، 64574  هزار نفر برآورد می‌گردد (جمعیت مرد : 31744 نفر و جمعیت زن : 32830 نفر )که با این احتساب حدود 3 درصد کل جمعیت استان گیلان را دارا می‌باشد و مردمان آن به زبان‌های تالشی، گیلکی صحبت می‌کنند.

موقعیت جغرافیایی

استان گیلان ، یكی از استان های شمالی  كشور بالغ بر 14 هزاركیلومترمربع مساحت دارد. این استان در 36 درجه و34 دقیقه تا 38 درجه و 27 دقیقه عرض شمالی و 48 درجه و 53 دقیقه تا 50 درجه و34 دقیقه طول شرقی از نصف النهار قرار گرفته است .

درازای آن از شمال باختری به جنوب خاوری ، 235 كیلومتر و پهنای آن ، از 25تا 105كیلومتر تغییر می كند . رشته كوههای البرز با ارتفاع متوسط3000 متر، همانند دیواری در باختر و جنوب گیلان كشیده شده و این منطقه جز از راه دره منجیل ، راه شوسه دیگری به فلات ایران ندارد. كمترین فاصله كوه از دریای خزر ( در حویق ) نزدیك به3 كیلومتر و بیشترین فاصله آن از دریا ( در امام زاده هاشم ) حدود 50 كیلومتر است.این استان ، از شمال به دریای خزر و كشورهای مستقل آذربایجان ، از غرب به استان اردبیل ، از جنوب به استان زنجان و قزوین و از شرق به استان مازندران محدود می گردد.

جاذبه های طبیعی

    به علت نوع پوشش گیاهی و آب و هوا ، این شهرستان دارای جاذبه های گردشگری و توریستی فراوانی می باشد ، به حدی كه قابل وصف نیست ، در این شهرستان در هرفصل از سال با طبیعت زیبا و خیره كننده ای روبرو می شویم . از یك سو گستره دل انگیز شالیزاران و دریای نیلگون كاسپین و از سوی دیگر جنگل های انبوه و مراتع سبز ییلاقات . بعضی نقاط خاص در این گستره عبارتند از :  

 

• آبشار ویسادار این پدیده طبیعی زیبا در كیلومتر 15 مسیر جاده ای كه شهر پره سر را به   

• ییلاق برین و برزكو مرتبط می كند واقع است .   

• سواحل ماسه ای مشهور تازه آباد ، شفارود و نوكنده .   

• جاده پونل به ییلاق ارده و زندانه و دشت دومن كه از كناره رودخانه خروشان شفارود و آغوش جنگل های انبوه امتداد دارد .   

• جاده پونل به ییلاق برن و شالرا كه از در مسیر رودخانه خوسابر ( شاخه غربی شفارود ) در دل جنگل امتداد دارد .   

بازار های هفتگی    در طول هفته دو بازار هفتگی در شهرستان رضوانشهر دایر می شود . سه شنبه ها در شهر پره سر و چهار شنبه ها در شهر رضوانشهر . این بازار های سنتی كه برای اهالی روستاهای پیرامون هم محل دیدوبازدید و هم محل دادو ستد می باشد ، محل مناسبی برای تهیه فراورده های دامی ، زراعی و صنعتی منطقه برای سوغات است .  

اماكن اقامتی و تفریحی    

در این شهرستان با وجود زیبایی های كم نظیر طبیعی و جاذبه های فرهنگی متنوع كه می تواند هر دیاری را تبدیل به یكی از قطب های گردشگری بكند ، سرمایه گزاری لازم برای جذب اقامت و رفا گردشگر نشده است . امكانات موجود در این زمینه عبارت است از :   

• هتل و آسایشگاه معلم واقع در پونل   

• خانه معلم واقع در شهر رضوانشهر   

• مهمان پذیر و سفره خانه های روستای دلگشای درون واقع در مسیر جاده پونل به ییلاقات .   

• و مجتمع اقامتی ساحل تازه آباد .
طبقه بندی: رضوانشهر ،
[ شنبه 1393/06/15 ] [ 17:41 ] [ حمید عزیزی (خاک) ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ


إِلَهِی وَ رَبِّی مَنْ لِی غَیْرُكَ
اى خدا اى پروردگار جز تو من كه را دارم
-------------------------------------------------
سلام
به وبلاگ من خوش آمدید
این وبلاگ جهت تبادل افکار واستفاده ازنظرات شما ایجادگردیده است لطفا مارا همراهی نمائید.
متشکرم
_______________________
گفت دانایی که: گرگی خیره سر،
هست پنهان در نهاد هر بشر!...
هر که گرگش را در اندازد به خاک
رفته رفته می شود انسان پاک
وآن که با گرگش مدارا می کند
خلق و خوی گرگ پیدا می کند
در جوانی جان گرگت را بگیر!
وای اگر این گرگ گردد با تو پیر
روز پیری، گر که باشی هم چو شیر
ناتوانی در مصاف گرگ پیر
مردمان گر یکدگر را می درند
گرگ هاشان رهنما و رهبرند...
وآن ستمکاران که با هم محرم اند
گرگ هاشان آشنایان هم اند
گرگ ها همراه و انسان ها غریب
با که باید گفت این حال عجیب؟
فریدون مشیری

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
تاریخ روز _____________
ساعت فلش مذهبی
----------------------------
روزشمار محرم عاشورا -------------------------------
__________________

تعبیر خواب آنلاین

 -----------------------------  ------------------------

فال حافظ

_______________________ _______________________ وصیت شهدا ________________________

لوگوی وب حدیث عشق

_____________ ------------------------
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic